Teknoloji 4 Kasım 2015, 11:04
drone

Yeni Başlayanlar İçin 5 Adımda Drone Çekimleri

Toby Pocock, drone’larla video çekimi yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğini en ufak detayına kadar anlatıyor. Stuff’un haberine göre, dikkat edilmesi gerekenler şöyle:

1. Başlangıç
Mesafeyi ayarlayın
Seçtiğiniz drone size göre mi? Örneğin DJI Phantom alırsanız kullanıma hazır gelecektir. Fakat DJI F550 gibi set alırsanız, iş size düşüyor. Eğer kendinize güveniyorsanız ve kullanıma hazır setler size uygun değilse bu tarzdaki kitlerden alıp ihtiyacınıza yanıt verebilirsiniz.

Öncelik pilotta, yönetmende değil
Görüntüleri çekmeden önce uçuş deneyimi yaşamanız gerekli. Çünkü drone’u istediğiniz gibi yönetemezseniz kafanızda tasarladığınız sahneler istediğiniz gibi çıkmayacaktır. Çekime başlamadan önce bol pratik yapabilirsiniz.

Kamera ne olmalı?
Seçtiğiniz kamera hafif olmasının yanı sıra hızlı lense sahip olması gerekli. GoPro modelleri bu anlamda başlangıç seviyesindeki kullanıcılara yeterli gelecektir. Çekimleri yaparken ani hareketlerden kaçınmanız gerekli. Bunu aklınızdan çıkarmayın.

Gimball önemli anahtar
Seçtiğiniz gimball kaliteli görüntü için en önemli anahtar. Eğer gimball kameranızı sarsmayı engellerse kaliteli görüntü alabillirsiniz. DJI’ın Zenmuse gimball’ları bu konuda en iyilerinden biri. Üstelik GoPro modelleriyle de uyumlu.

Kurallara dikkat
Ülkemizde henüz yasal anlamda çok fazla sınırlama olmasa bile uçuş güvenliğini tehlikeye sokmamanız gerekli. Merkezi yerlerde yaptığınız çekimlerde güvenlik önceliğiniz olmalı.

2. Ayarlar

Havayı takip edin
Çekime başlamadan önce çekim yapacağınız yerin havasını kontrol etmeyi unutmayın. Çekim yaparken güneşi arkanıza almayı unutmayın.

Test uçuşu
Yaptığınız ayarların, değişikliklerin nasıl sonuç verdiğini görmeniz adına test uçuşu yapın. Ortaya çıkan sonuç sizi memnun etmeyebilir. Tedbirli olmakta yarar var.

Tek başınıza uçurmayın
Çekim yaparken yanınıza arkadaşınızı almanızı tavsiye ederiz. Drone kontrolden çıkarsa arkadaşınız bulabilir.

3. Çekim Taktikleri
Yavaş olun
Drone ile çekim yaptığınızı unutmayın ve çekim sırasında yavaş hareket etmeye çalışın. Bu sayede görüntüde bozulmanın önüne geçebilirsiniz.

Güneşe dikkat
Güneş bazı durumlarda en büyük düşmanınız olabilir. Bunu engellemek için kullanacağınız iyi bir filtre görüntülerin bozulmasını engelleyebilir.

Sabit tutun
Eğer kameranızı manuel ayarla kullanıyorsanız pozlama hızını yüksek tutmanız önemli.

4. Hileler
Geçişler
Sabit bir nesneye odaklanarak etrafından geçişler yapabilirsiniz. Bunu yaparken yavaş hareket etmeniz önemli.

Panoramik çekim
Kameranızı manzaranın üzerinde yavaşta hareket ettirin ve önceki görselin yarısına kadar çekim yapın. Daha sonra PTGUI Pro (100 dolar, ptgui.com) kullanın ve görselleri birleştirin.

Selfie
Drone sizden yaklaşık bir metre uzaktayken en iyi selfie’leri çekebilirsiniz.

5. Düzeltin, Ayarlayın
Gölgeleri silin
Güneş, drone’un pervanelerini kadraj içerisine gölge halinde yerleştirebilir. Bu sebeple, güneşe doğru kullanmamakta fayda var.

Lensi ayarlayın
Adobe Premiere Pro CC (30 dolar/ayda, adobe.com) lensteki sorunları filtreleyen bir sistem sunuyor. Titremeleri ortadan kaldırıp, fotoğrafları yumuşatıyor.

Ufuk
Çekim sırasında ufka dikkat edin. Eğer yapamazsanız Adobe’nin animasyon sistemini kullanabilirsiniz.

Yorum Yap