Eğitim 31 Ocak 2017, 12:30
ucak-muhendisligi.jpg

UKRAYNA’DA UÇAK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

Ülkemizde pek çok bölümün çok az olarak ifade edilebilecek kontenjana sahip olması ve sınavlarda çok yüksek puanlarının istenmesi gibi nedenler birçok öğrencinin hayallerini engellemektedir. Bu nedenlerle öğrenciler, istedikleri bölümleri okuyamamaktadır. Bu gibi durumlar ile karşılaşan kişiler için iyi bir alternatif yurtdışı imkânlar olmaktadır. Bilhassa çok sevdiği bölümü okumak için bu şekilde tercih yapılmaktadır. Ukrayna’da uçak Mühendisliği başta olmak üzere birçok farklı bölüm bu şekilde çok sayıda kişi tarafından tercih edilmektedir. Ülkemizde oldukça az olan uçak mühendisliği kontenjanı yeterli gelmemektedir. Bu nedenle bu bölüm azımsanmayacak kadar çok öğrenci tarafından bu şekilde okunabilir.

Ülkemizin aksine Ukrayna’da uçak Mühendisliği okumak için herhangi bir sınava girme durumu da olmamaktadır. İstenmesi halinde birçok farklı şehir ve üniversitede bu imkân elde edilebilir. Ayrıca çok daha kaliteli ve uygulamaya dayalı bir eğitiminde alınacağı kesindir. Uluslararası alanda oldukça saygın ve yetkin hocalar tarafından verilen derslerin birçoğu önemli eğitim anlayışlarına da uygundur. Bu nedenle önemli bir bölüm olmasından dolayı da tercih eden yabancı öğrenci sayısı oldukça fazladır. Bundan dolayı yabancı öğrenciler için bir kontenjan sınırlamasına gidilmiştir. Çok az olmamasına rağmen bu kontenjana takılmamak için erken bir tarihte lise diploması ile başvuru yapılması gerekmektedir. Bu şekilde yapılan erken başvurular ile birçok yabancı öğrencinin önüne geçerek kabul alma ihtimali artacaktır.

Bununla birlikte Ukrayna eğitim sistemi ve uçak mühendisliği hakkında bilgi için eğitim danışmanlığı yapan firmalar ile de temasa geçilmesi faydalı olacaktır. Ukrayna’da uçak Mühendisliği dışında birçok bölümde bulunmaktadır. Bunlardan en uygun olanının öğrenciye göre belirlenmesi ve tercih edilmesi için uzman kişilerden yardım alınması önemlidir. Aksi durumlarda lisans eğitimi sonlanmadan dönüşlerin olabileceği de unutulmamalıdır.

Yorum Yap