Genel 25 Kasım 2016, 13:50
sera-gazi-dogrulama.jpg

Sera Gazı Doğrulama Firması

Dünyada her geçen gün daha fazla hasara neden olan sera gazı, normal şartlarda yer küreye aşırı zararı olmayan ancak atmosferin ısı tutma özelliğine bağlı olarak sorun haline gelen bir durumdur. Yani içerisindeki tüm zararlı gaz – karbon çeşidiyle beraber atmosferden geçemediği ve yeryüzüne hapsolduğu için küresel ısınma sorunları da baş göstermekte. Bu tehlikeli durum işletmeler açısından da tehlike sinyalleri çaldırdığı için sera gazı doğrulama firması devreye giriyor. Bu kuruluşun gerekliliği işletmelerin var olan kayıtlarını ya da raporlarını kontrol etme, denetleneme, hatalı birimlerin düzeltilmesinde devreye girme noktasında ortaya çıkıyor.

Doğrulama Kurumu Görevleri Neler?

Görev ve sorumluluk detayı açısından sera gazı doğrulama işlemleri sıralanırsa:

  • Sera Gazı Emisyonları Raporlanması hakkında konuyla ilgili tebliğin hükümlere uygunluğunu kontrol etmek, denetimini sağlamak.
  • İşletmelerin Sera Gazı Emisyon İzleme Planına uygun biçimde faaliyetlerini yerine getirmelerini sağlama.
  • Doğrulama firması söz konusu raporda hatalı bildirimi engelleme amacındadır.
  • Raporlama performansını daha iyi hale getirmek adına Sera Gazı Yönetim Sisteminin denetimi ve doğrulanması sağlanır.

Doğrulama öncesinde gereken asgari göreler yerine getirilir:

  • Doğrulama faaliyetinin akreditasyon ve yetkisi kapsamının firmanın kendisinde olduğunun kontrolü yapılır.
  • Doğrulayıcı Kuruluş Yetkilendirilmesi Tebliği’ne göre rapordaki riskler değerlendirilmelidir.
  • Firmalar tarafından verilen bilgiler gözden geçirilmelidir.
  • Söz konusu doğrulama yapılacak firmanın karmaşa seviyesine göre görev dağılımının sağlanması yapılır.

Uzman Doğrulayıcı Ekip Çalışması

Faaliyetlerini uzman doğrulayıcı ekiple birlikte sürdüren sera gazı doğrulama firması baş doğrulayıcı, teknik uzman ve doğrulayıcı ile işlemlerini sürdürmektedir. Kısaca görev tanımları yapılırsa, baş doğrulayıcı tüm doğrulama sürecinin kontrolü, denetiminden sorumlu olan kişidir. Teknik uzman, bir konuda uzmanlık oluşturacak kadar teknik bilgiye sahip kişidir. Doğrulayıcı da doğrulama işlemini yapan kişiye verilen isimdir. Doğrulayıcı olmak için Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen sınav ve koşulların takip edilmesi önerilir. Puanlama 100 üzerinden 70 ve yukarısı ile yapılmaktadır. Baş doğrulayıcı ve doğrulayıcı olmak için ilgili sertifikanın da sahibi olmak gerekiyor ve verilen eğitimlerde %80 katılım sağlamak gerekiyor. Daha detaylı bilgi kurumun bağlı olduğu bakanlıkta ayrıntılarıyla buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap