Eğitim 14 Aralık 2016, 07:00
polonyada-egitim-48.jpg

Polonya’da Üniversite Eğitimi

Polonya’da Üniversite Eğitimi

Polonya Avrupa Birliğinin son zamanlarda gelişmekte olan önemli ülkelerinden birisi olmaktadır. Avrupa birliğinin yine ucuz ülkelerinden birisi olan Polonya’da eğitim olanakları da yine birçok ülkeye nazaran hem daha ucuz hem de daha gelişmiş olmaktadır. Bu amaçla ülkemizden ve birçok farklı ülkelerden Polonyada Eğitim almak amacıyla birçok öğrenci bu ülkeyi ziyaret etmektedir.

Polonya’da Üniversite Olanakları

Polonya genel olarak üniversiteleri ile dünya sıralamasında küçük görülemeyecek kadar ileri sıralarda olmaktadır. Bu açıdan kişiler gerek ucuz bir şehir olduğu için gerekse eğitim olanakları iyi olduğu için bu ülkeye eğitim amacıyla rağbet göstermektedir. Ülkemizde de YÖK tarafından Polonyada Üniversite eğitimlerinin geçerliliği aynı zamanda kabul görmektedir. Bu amaçla ülkemizden de her yıl birçok genç eğitimlerini tamamlamak için bu ülkeyi tercih etmektedirler. Polonya’yı üniversite eğitimi almak amacıyla cazip kılan avantajlarından birisi de eğitim dilinin İngilizce olmasıdır. İngilizce olarak birçok bölümde eğitim vermekte olan bu üniversiteler bu sayede de yüksek oranda yurt dışından öğrenci talebi görmektedir.

Polonya’da Eğitim Ücretleri

Genel olarak Polonya Avrupa’nın en ucuz ülkelerinden birisi olduğu için bu avantajı eğitim fiyatlarına da yansımış olmaktadır. Genel olarak Polonyada Üniversite Fiyatları şehirden şehre ve hatta üniversiteden üniversiteye bile değişim gösterebilmektedir. Bu amaçla fiyat belirlemelerinde üniversiteler bünyelerindeki bölümlerine göre bir düzenleme yapmaktadırlar. Genel olarak Polonya’da eğitim ücretleri 1000 ile 12000 Euro arasında değişim gösterebilmektedir. Polonya’da en pahalı eğitim ücretleri Tıp alanında olmaktadır. Genel olarak on bin lira civarında ve biraz üzerinde olan Tıp fakültesi ücretleri en pahalı kategoriye sahip olmaktadır. Yine mühendislik fakültesi için bu fiyatlar genel olarak bin ile on bin Euro arasında değişim göstermektedir.

Yorum Yap